وبسایت شخصی عرفان مجیبErfan Mojib's Personal Website
معرفی کتاب کتاب کودک داستان یادداشت مصاحبه تماس Art About

اشتیاق

درباره‌ی رمان

انتشار رمان اشتیاق در سال ۱۹۸۴ جنت وینترسون را به یکی از مهم‌ترین نویسندگان روزگار خویش بدل کرد. با گذشت چند دهه از انتشار، همچنان می‌توان اشتیاق را موفق‌ترین رمان این نویسنده‌ی انگلیسی نامید. اشتیاق آمیزه‌ای‌ست از سرنوشت دو انسان در کشاکش جنگ‌های ناپلئونی: آنری، سرباز ساده‌ای در ارتش فرانسه با افتخار هم‌رکابی با بناپارت و ویلانل، دختر موقرمز و پاپرده‌ایِ قایقرانی ونیزی که همسر سنگدلش او را در قمار به فرماندهی در ارتش ناپلئونی می‌بازد.

وینترسون با درآمیختن واقعیت و خیال، داستان سحرآمیزی می‌آفریند که خواننده را آبراه‌به‌آبراه، در ونیز، شهر کارناوال‌های پرزرق و برق و معجزات دم‌دستی، به دنبال خود می‌کشد. تلفیق رمان تاریخی و داستان عاشقانه، با بارزه‌های رئالیسم جادویی و البته نثری شاعرانه باعث شده منتقدانْ رمان وینترسون را با آثار گارسیا مارکز قیاس کنند.

درباره‌ی نویسنده

وینترسون که زاده‌ی ۲۷ اوت ۱۹۵۹ در منچستر است در خانواده‌ای پنطیکاستالیست بالید و به گفته‌ی مادرخوانده‌اش از همان بدو تولد برای تبلیغ مسیحیت در سرزمینی گرمسیری تربیت شد. هرچند جنتِ سرکش با فرار از خانه و پشت پا زدن به آینده‌ی از پیش چیده شده، بعد از اختیار کردن چند شغل عجیب‌وغریب در نهایت به تحصیل ادبیات در آکسفورد روی آورد. وینترسون برای نگارش رمان اشتیاق جایزه‌ی قدیمی و معتبر جان لوالین ریس را دریافت کرد و هدف از نگارش این رمان را آفرینشِ شهری از جنس زبان دانست، شهری که وجه رایجش به جای سکه و اسکناس احساسات انسانی است.

وینترسون علاوه بر اشتیاق، پرتقال یگانه میوه نیست، جنس گیلاس، نوشته بر بدن و تقارنِ امعا و احشا را  منتشر کرد و برای اقتباس تلویزیونی رمان پرتقال یگانه میوه نیست جایزه‌ی بهترین درام سال بفتا را به چنگ آورد.

 

چاپ اول: ۲۰ مهر ۱۴۰۰

سفارش در وبسایت نشر برج

سفارش در ۳۰بوک

سفارش در دیجیکالا

story image