وبسایت شخصی عرفان مجیبErfan Mojib's Personal Website
معرفی کتاب کتاب کودک داستان یادداشت مصاحبه تماس Art About

وهم جدایی

از متن کتاب

جان برِی بی‌صدا در آسمان شب فرو افتاد، بدنش ناچیزتر از هر زمانی بود، زندگی‌اش تکه‌پاره‌هایی بی‌‌هیچ معنا.
ضربه چنان شدید بود که جان وحشتش را با مرگ اشتباه گرفت. دود و هوای یخ‌زده کابین را انباشت. هواپیمای B-24 با دماغ شیرجه رفت پایین. جان با هجاهای اسم همسرش نردبان ساخت. هر هجا یک پله‌ به او نزدیک‌تر، اما از خدا دورتر. یک لحظه پیش از پریدن، جان متوجه شد پاهایش آتش گرفته و بعد سرما و تاریکی ناگهانی که معنی‌اش این بود که موفق شده. به تسمه‌ّها چنگ انداخت، بی‌فرصت شمردن، کشید هر چه دم‌دستش بود.

کمک‌خلبان آن‌قدر زنده ماند که چتر نجاتش را آزاد کند، بعد بی‌حرکت افتاد، حلقه‌ای از ستاره‌ها در هر چشمش. بقیه اندکی بعد از فرود یا دستگیر شدند یا مردند.

چتر که باز شد بس که تاب می‌خورد، جان یک لحظه ترسید که هنوز به هواپیما متصل باشد. بعد به اطراف نگاه کرد و چیزی ندید. محکم به بندها چنگ زد تا دست‌هایش بی‌حس شدند. نفس‌نفس می‌زد و ریه‌هایش از سرما خون بالا می‌آورد. یکی از پاهایش بدجوری آسیب دیده بود. چنان نبضی داشت که انگار قلبش در چکمه‌اش افتاده.

همین‌طور کلمه‌ای را تکرار می‌کرد، تا مدت‌ها، حتی بعد از این‌که فراموش کرده بود که دارد این کار را می‌کند: هری‌یت. بی‌خود و گسسته از همراهی حافظه، این صدای غریبی بود بی‌هیچ معنا.

درباره‌ی نویسنده

سایمن ون‌بوی اصالتاً اهل ولز است و در حال حاضر با همسر و دخترش در ویلیامزبرگِ بروکلین زندگی می‌کند. او علاوه بر رمان «وهم جدایی» و مجموعه‌ی داستانی «عشق در زمستان آغاز می‌شود» که جایزه‌ی ادبی معتبر فرانک اُکانر را برای او به ارمغان آورد، چند مجموعه‌ی داستانی دیگر و سه اثر در حوزه‌ی فلسفه‌ی کاربردی منتشر کرده و مقالات متعددی از او در نشریات مهم بین‌المللی از قبیل گاردین، نیویورک‌تایمز و بی‌بی‌سی چاپ شده است. ون‌بوی علاوه بر نویسندگی در چند مرکز آموزشی در نیویورک ادبیات خلاقه تدریس می‌‌‌کند. او در ۲۰۱۳ سازمانی به نام «نویسندگی برای کودکان» تأسیس کرد که سعی دارد با اعطای جوایز سالانه، به خودباوری و شکوفایی استعدادهای نویسندگان جوان کمک کند. آثار ون‌بوی تاکنون غیر از فارسی به شانزده زبان زنده‌ی دنیا ترجمه و با اقبال خوانندگان در سراسر جهان مواجه شده است. منتقدان و روزنامه‌نگاران متعددی به تمجید از نثر شاعرانه و منحصربه‌فرد ون‌بوی پرداخته‌اند، از آن جمله می‌توان به اظهارنظر امیلیا مورفی، منتقد پاریس ریویو اشاره کرد: «اگر ریموند چندلر به جای جین دمنوش بابونه می‌نوشید شاید می‌توانست جملاتی شبیه جملات ون‌بوی بنویسد.»

بنا به اعلام وب‌سایت شخصی ون‌بوی، مجموعه‌ی جدیدی از داستان‌های او به نام «داستان‌هایی از نبوغ تصادفی» به‌زودی روانه‌ی بازار خواهد شد. رمان بعدی او که قرار است در فوریه‌ی ۲۰۱۶منتشر شود، «روز پدر» نام خواهد داشت.

story image